امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

( تصویر برگرفته از : http://fsdn.com )

سرعت  ( به انگلیسی : speed ) به آهنگ حرکت بر اساس زمان از نقطه الف (A) به نقطه ب (B) گفته می شود، وقتی شما جابجا می شوید، این جابجایی برای شما هر چند کم، اما زمان بر است !!! برای مثال اگر از خانه تا محل کار یا مدرسه تان را در مدت 20 دقیقه پیاده روی کنید و این فاصله 5 کیلومتر باشد سرعت میانگین شما 5 کیلومتر در 20 دقیقه خواهد بود !!!

سرعت یک کمیت برداری است و شما می توانید آن را به هر شکلی اما بر اساس زمان و فاصله برای خودتان تعریف کنید ، برای مثال خودرویی که با سرعت 96 کیلومتر بر ساعت حرکت می کند هرگز از خودرویی که با سرعت 60 مایل بر ساعت حرکت می کند جلو نمی زند ، چون هر دو در حقیقت سرعتی برابر دارند.

سرعت را چه بر اساس متر بر ثانیه و چه بر اساس سال نوری بسنجید ، هیچ تاثیری بر زودتر رسیدن شما از نقطه (الف) به نقطه (ب) نخواهد داشت و اگر سوار بر خودرو هستید و عجله دارید، بهتر است به جای محاسبات پیچیده فقط کمی بیشتر گاز بدهید !!! همچنین سرعت همیشه عددی مثبت است چون ما تا کنون نتوانستیم زمان را به عقب برانیم !!!

اما آنچه که ما سرعت یا speed می نامیم را فیزیکدان ها تندی یا velocity می نامند چرا که آنها معتقند؛ آهنگ حرکت همواره باید با مشخصات دیگری همچون زمان و زاویه هم تعریف شود و لحظه به لحظه این کمیت ها هم جزئی از شخصیت ( تندی ) می باشند ، به همین منظور امروزه ما فرمول سرعت را با علامت (v) می شناسیم :

Δ v = Δ x / Δ t

( اختلاف زمان / اختلاف مکان = سرعت میانگین )

فرمول بالا اما برای محاسبه آهنگ میانگین حرکت شما کاربرد دارد ( مانند سبک موسیقی بتهوون ) و هر لحظه حرکت ما می تواند سبک خاصی از سرعت داشته باشد ، پاپ ، راک ، جاز ، رپ و یا کانتری ، آهنگ حرکتتان زیبا و دلنشین باد .

در زیر به برخی ار سرعت های شناخته شده و معروف اشاره می کنیم :

m/s = متر بر ثانیه - کاربرد در صنایع الکترونیک و جنگ افزار

km/h  = کیلومتر بر ساعت - کاربرد در ناوگان حمل و نقل جاده ای و راههای زمینی

mph = مایل بر ساعت - کاربرد در ناوگان حمل و نقل جاده ای و راههای زمینی - بیشتر در قاره های امریکا ، استرالیا و اروپا


knot = کیلو نات یا گره دریایی - کاربرد در صنایع و حمل و نقل دریایی

M = ماخ - کاربرد در صنایع هوایی و پروازی

LY - سال نوری - کاربرد در صنایع هوا فضا - ( برای دست یابی به این سرعت شما باید یک سال با سرعت نور حرکت کنید )

ادامه دارد ...

لطفاً نظر دهید ...

نویسنده : رضا بهرامی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تعمیر خودرو های :

درباره ی ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودروها شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگزاریم.

امضا : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.