پیشگفتار :

سالانه هزاران نفر در تصادفات رانندگی کشته و مجروح می شوند و میلیاردها ریال هزینه های ناشی از این تصادفات به جامعه تحمیل می شود. با رشد جمعیت ، توسعه شهرها و به تبع آن افزایش خودرو ها ، در بین سایر اوامل نقش عامل انسانی در کاهش تلفات و تصادفات افزایش یافته است. یکی از اجزای بسیار مهم اصول مهندسی ترافیک ، آموزش می باشد که نقش مهمی برای کاربران ترافیک و ایمنی آنان در حوزه ی ترافیک ایفا می کند . بنابراین آموزش صحیح ، جامع و علمی - کاربردی به رانندگان وسایل نقلیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کتاب آموزشی حاضر در راستای افزایش آگاهی متقاضیان اخذ گواهینامه رانندگی پایه سوم تهیه و در شش فصل طراحی و تدوین گردیده است در فصل اول قوانین راهنمایی و رانندگی ، به اختصار آورده شده است . در این فصل سعی شده چکیده ای از قوانین و مقررات رانندگی مورد نیاز متقاضیان اخذ گواهینامه رانندگی تدوین گردد. در فصل دوم ایمنی ترافیک و نحوه ی رانندگی ایمن خودرو مورد بررسی قرار گرفته ، در این فصل سعی شده است نکات مهمی از ایمنی و آگاهی از خطرات برای آشنایی بیشتر هنر جویان با سوانح ترافیک تدوین گردد. در فصل آشنایی با سیستم های فنی خودرو و سرویس و نگهداری آورده شده است. فصل چهارم به فرهنگ ترافیک و حقوق شهروندی پرداخته شده است. فصل پنجم به مواردی از امداد و نجات در حین بروز تصادفات اختصاص داده شده است . در فصل ششم مطالبی درباره ی آلودگی هوا و مشکلات ناشی از آن و روش های مقابله با تبعات منفی حمل و نقل نا پایدار آورده شده است.

در تدوین این کتاب سعی شده است نقاط ضعف رانندگی در کشور شناسایی و موارد آموزشی در آن خصوص ارائه گردد تا استفاده حداکثری از آن فراهم شود. امید است مطالعه آن در کاهش تلفات و تصادفات رانندگی موثر واقع شود. 

طبیعی است هر تالیفی از جمله کتاب حاضر، خالی از اشکال نمی باشد. بنابراین از تمامی کارشناسان و صاحب نظران انتظار می رود نظرات و پیشنهادات سازنده خود را در راستای بهبود مطالب کتاب به معاونت فنی مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا ارائه نمایند تا در چاپهای بعدی مورد بهره برداری قرار گیرد.

در پایان از زحمات اساتید و کارشناسان حوزه حمل و نقل و ترافیک به ویزه جناب سرهنگ جهانگیری که در طول مراحل تالیف و ویرایش کتاب همکاری صمیمانه ای با گروه مولفین داشته اند ، قدردانی می گردد.

همچنین از مسولین و کارشناسان محترم موسسه راهگشا به خصوص جناب سرهنگ پویان که با گروه مولفین همکاری نموده اند تشکر می شود.

درباره ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودرو شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگذاریم.

امضاء : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.