E.mail : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

S.M.S :  5000-20-60-70-777

 

( بوگاتی ویرون - نمونه از یک خودرو سوپر اسپرت تمام چرخ محرکه و یا ( AWD )

 

( A.W.D )  که مخفف All Wheel Drive است به خودروهایی گفته می شود که تمامی چرخهای خودرو نیروی موتور را دریافت می کنند.

برای مثال خودروهای سوپر اسپرتی چون : بوگاتی ، لامبورگینی، کوئینگ زگ و ... همگی از حالت ( AWD ) بهره می برند و علت این امر هم استفاده از تمام قدرت موتور، ایجاد حداکثر چسبندگی بین خودرو و جاده و همچنین تمایل برای مستقیم رفتن این نوع خودروهاست که این دو جزء فاکتورهای بسیار مهم در کنترل خودرو در سرعتهای بسیار زیاد ( حدود 400 کیلومتر در ساعت و یا بیشتر ) است محسوب می شوند.

خودروهای ( AWD : تمام محور ) از معایب کمتری نسبت به خودروهای دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب برخوردارند. موتور این نوع خودروها هم می تواند در جلو قرار گیرد و هم در عقب و هم در بخش میانی خودرو.

خودروهای ( 4x4 : چهار در چهار ) نیز جزء این دسته خودروها هستند که معمولا برای Off road و یا خارج جاده و کوهستانی استفاده می شوند چرا که علاوه بر چسبندگی و چنگ اندازی به جاده از قدرت بیشتری هم بر خوردارند. البته معمولا این خودروها را می توان در حالتهای دیفرانسیل جلو و یا تک دیفرانسیل عقب هم تنظیم کرد که بستگی به علاقه و نیاز شما دارد.

 

( نمونه ای از یک خودرو 4x4 و قدرت مانور آن در مناطق کوهستانی )

 

همانطور که قبلا گفته ایم خودروهای ( AWD ) از چسبندگی و کنترل بهتری نسبت به هر دو مدل دیفرانسیل جلو ( FF )  و دیفرانسیل عقب دارند. که این کنترل در هوای برفی و بارانی و زمین های ناهموار و گل آلود خود را بیشتر به نمایش می گذارد.

گفتنیست که خودروهایی هم وجود دارند که صاحب طراحی خاص و مهندسی نوینی در این نوع محور محرکه هستند که از آن جمله می توان به فراری FF نام برد که در حالی که یک خودرو َAWD ساخته شده است اما این حالت در دنده های سبک تر کمرنگ تر می شود. برای مثال این این خودرو در دنده 1 از صد در صد حالت تمام چرخ محرکه استفاده می کند و در دنده چهار فقط 20 درصد قدرت موتور روی چرخهای جلو و در دنده 5 این خودرو تبدیل به خودرو دیفرانسیل عقب می شود و فقط چرخ های عقب نیروی موتور را دریافت می کنند.

همچنین خودروی منحصر به فرد ( 6x6 ) شرکت مرسدس بنز هم مثالی بسیار خوب از خودروهای ( AWD ) است که برای اثبات اهمیت تمام محور بودن خودروها برای تمامی جاده هاست.

( مرسدس بنز - C63,AMG - 6x6 )

 

نویسنده : رضا بهرامی

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

درباره ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودرو شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگذاریم.

امضاء : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.