امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رادیاتور بخشی از موتور است که وظیفه ی اصلی آن خنک کردن و خنک نگه داشتن دمای موتور است و از وظایف فرعی آن می توان به گرم نگه داشتن بخاری خودرو اشاره کرد. دمای موتور بر اثر احتراق همواره رو به افزایش است تا جایی که این افزایش دما می تواند به ذوب کردن اجزای داخلی یا حتی انفجار بخش هایی از موتور بیانجامد، در برخی از موتورهای اولیه، دمای موتور بر اثر برخورد یا عبور جریان موتور از اطراف اجزای موتور باعث خنک شدن آن می شد که می توان برای مثال به برخی از مدلهای خودروی پورشه اشاره کرد ... اما جایگزین کردن یا استفاده از منبع مفیدی چون آب راندمان و طول عمر موتور را بسیار افزایش می داد تا جایی که استفاده از ماده ای خنک کننده مثل آب پایه و اساس استفاده از موادی دیگر چون ضد یخ ها شد و البته مثلا گرم نگه داشتن موتور برای بخاری ای بهتر در زمستان هم دیگر به صورت تماما الکتریکی صورت نمی گرفت.

رادیاتور ساختمانی بسیار ساده و شبیه به رادیاتورهای شوفاژ خانه ها دارد ؛ دارای مجاری جهت ذخیره و عبور آب و لوله های ورودی و خروجی آب و درب رادیاتور ( که البته می توان به عنوان شیر فشار شکن هم از آن نام برد )

آب از اطراف اجزای داخلی و خارجی موتور عبور کرده و سعی در خنک نگه داشتن آنها می کند اما با این کار خود حرارت می گرد و گرم و نهایتا داغ می شود، این آب گرم سپس از موتور عبور کرده و وارد رادیاتور می شود ( معمولا از قسمتهای بالایی یا کناری ) در رادیاتور با استفاده از عبور جریان هوا ( بر اثر سرعت خودرو ) یا مکش هوای سریع توسط فن ها ) خنک می شود و دوباره وارد چرخه ی خنک کردن موتور می شود . در این میان درب رادیاتور که می تواند به عنوان یک فشار شکن عمل کند اگر آب عبوری از موتور بیش از حد داغ شود این آب ورودی را به مخزن ذخیره یا منبع انبساط ( همان منبعی که آب اضافی رادیاتور را به شیشه شور هم هدایت می کند ) هدایت می کند. تا از آسیب یا ترکیدن لوله های رادیاتور جلوگیری کند.

ادامه دارد ...

لطفا نظر دهید

نویسنده : رضا بهرامی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تعمیر خودرو های :

درباره ی ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودروها شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگزاریم.

امضا : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.