امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دینام ( به انگلیسی : Dynamo ) یک موتور الکتریکی معکوس است که به جای اینکه از نیروی اکتریکی استفاده کند تا موجب به حرکت در آوردن چیزی شود، خود تولید کننده ی نیروی الکتریکی است ! اگر نیروگاههای تولید برق از طریق جریان باد را از نزدیک دیده باشید. حتما وجود پنکه های بسیار بزرگ و مرتفع توجه شما را به خودش جلب کرده است و یا خواهد کرد.!

با گردش پره های این پنکه های غول پیکر و موتور الکتریکی معکوس، جریان الکتریکی تولید می شود. اما در دینام خودرو این گردش لازم را نه جریان باد بلکه چرخش تسمه دینام انجام می دهد. وقتی موتور خودرو روشن است. میل لنگ اصلی همواره در حال گردش است. متخصصان از این گردش استفاده کردند تا تسمه و یا زنجیر تایم و همچنین تسمه دینام، کولر و سایر اجزا را به حرکت در آورند.

نهایتاً از دینام یک جریان الکتریکی خارج می شود که برای ایجاد احتراق، شارژ باطری و استفاده ی سایر وسایل برقی خودرو استفاده می شود. نکته های جالب اینجاست که اگر بعد از روشن شدن خودرو باطری را جدا کنید ... خودرو همچنان به کار خود ادامه می دهد و اگر اصلا  باطری نداشته باشید و یا باطریتان خراب شده باشد. خودرو با هُل دادن روشن می شود !

اما اگر دینام خراب شود انرژی های الکتریکی لازم از  باطری تامین می شود که با استفاده محض از باطری تنها یک و یا دو ساعت خودرو به کار خودش ادامه خواهد داد.

*معمولا در صفحه ی کیلومتر یک علامت  باطری تعبیه شده است که با بازکردن سوئیچ این علامت روشن می شود که نشان گر حالت استفاده از  باطری است و اگر با روشن شدن خودرو این علامت از بین رفت معنی اش این است که خودرو در حال استفاده از دینام است. اما اگر حتی با روشن شدن خودرو این علامت  باطری از بین نرفت، باید در مورد سلامتی دینامتان تحقیق کنید.

ادامه دارد ...

لطفا نظر دهید ...

نویسنده : رضا بهرامی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تعمیر خودرو های :

درباره ی ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودروها شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگزاریم.

امضا : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.