امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

( تصویر برگرفته از : http://cartoonbros.com )

( به انگلیسی : Turbo ) نام قطعه یا سیستمی در مونور و در مجموعه سوخت رسانی است که موجب افزایش راندمان موتور می شود . وقتی که استارت می زنید، با گردش میل لنگ و شروع کار سوپاپها و پیستون ها، سوخت به داخل سیلندر مکیده می شود و با فشار بر پدال گاز سوخت بیشتری به داخل سیلندر مکیده می شود که موجب سریع تر کارکردن موتور می شود، تا شما از قدرت و سرعت بیشتری بهره مند شوید.

اما در همین راستا توربو اختراع و به کار گرفته شد تا سوخت بیشتری را در مدت زمان کمتری و با فشار بیشتری به داخل سیلندر هُل دهد ! توربوها چیزی شبیه به سشوارهای خانگی هستند که از یک موتور و پروانه برای مکیدن و هل دادن جریان هوا استفاده می کنند.

توربوها به دوشکل مکانیکی و الکترونیکی در بازار موجود هستند؛ که در یکی از انواع مکانیکی آن دودی که از اگزوز خودرو خارج می شود موتور توربو را به حرکت در می آورد تا از این طریق اکسیژن با فشار بیشتری به موتور فرستاده شود و در نوعی دیگر از تسمه هایی که برای به گردش درآوردن تایمینگ خودرو ، واتر پمپ و ... بکار گرفته می شود برای چرخاندن و راه اندازی موتور توربو استفاده می شود. و در انواع اکتریکی آن هم می توانید همان سشوار را در نظر بگیرید که در خودرو جای گزاری شده و این بار با E.C.U به کار گرفته می شود.

وجود توربو در خودرو متضمن قدرت بیشتر موتور خودرو شماست که برای رسیدن به شتاب و سرعت دلخواهتان به آن نیازمند هستید.

جالب است بدانید که توربو ها اولین بار نه توسط کارخانه ها بلکه توسط برخی از آنانی که عشق ماشین خوانده می شوند استفاده شده است که با پی بردن به این مهم کارخانه های سوپر اسپرت ساز و حتی بسیاری از کامیون سازها رفته رفته توربو را به کامپوت خودروهای خود اضافه کردند تا جایی که امروزه توربو دیگر نه یک گزینه ی سفارشی بلکه یک بخش لازم و حیاتی در دنیای رقابت کننده های در صنعت تولید خودرو تبدیل شده است ! و جالب تر است بدانید که توربو ها در موتور تانکها،هلیکوپتر و هواپیماها، کشتی ها و ... و حتی در ژنراتورهای برقی هم استفاده می شوند.

( Twin Turbo ) به معنی توربو دوقلو و یا دو توربو است که با تقسیم وظیفه بین توربو باعث می شود که موتور توربو دار بهتری داشته باشید ، برای مثال ؛ اگر خودرو شما از یک موتور هشت سیلندر twin turbo بهره می برد این به این معنی است که برای هر یک از چهار سیلندر شما یک توربو استفاده شده است، توربو ها با توجه به وزن اضافی که به خودرو وارد می کنند، قدرت و شتاب قابل توجهی به موتور خودرو شما اضافه می کند، امروزه دیگر تقریباً بر روی هر خودرویی و با هر موتوری می توان توربو نصب کرد،

توربو اما به تنهایی با حضورش در صنعت خودروها ، باب جدیدی از فناوری و توانایی را به ارمغان آورد ، تا جایی که آنقدر برای عشق ماشین ها اهمیت پیدا کرد و معروف شد که با همین عنوان یک انیمیشن سینمایی کودکانه هالیوودی هم به نام « توربو » ساخته شد ... که در داستان جالبی یکی از چندین حلزونی که برای مسابقات حلزون دوانی استفاده می شد ، به صورت کاملاً اتفاقی در باک یک خودرو سوپر اسپرت می افتد و با تغییری که در دی ان ایش ایجاد می شود بعد ها با نام « توربو » با خودرو های فرمول های 1 هم مسابقه می دهد !!! و ... و شاید یکی از اهداف سازندان این انیمیشن معرفی کردن توربو به شکلی دیگر بود که می تواند قلب یک مورچه را به قلب یک فیل تبدیل کند !!!

ادامه دارد ...

لطفاً نظر دهید ...

نویسنده : رضا بهرامی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تعمیر خودرو های :

درباره ی ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودروها شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگزاریم.

امضا : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.