امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

( تصویر برگرفته از : http://4.imimg.com )

 

روغن موتور ( به انگلیسی : Engine Oil ) وظایف زیادی را بر عهده دارد که از مهمترین آنها می توان به همان روانکاری بین قطعات فلزی موتور مثل پیستونها و سوپاپها یا شاتون ها و میلنگ و سیلندر و ... اشاره کرد ؛ این قطعات بر اثر جنبش و اصطحاک مرتباً و بدون وقفه با هم در تماس و به نوعی مسالمت آمیز در برخورد با یکدیگر هستند ، از نظر من ؛ شاید مثل دو طرف یک دعوا ! که انگار قرار نیست مشکلشون حل بشه ؛ به یک میانجی گر مناسب نیاز دارند تا آنها را با همان انرژی و ادعا با فاصله ای مشخص از هم نگه دارد که در اینجا این میانجی گر همان روغن موتور است ، که البته اگر وجود نداشته باشد ، وجودش کمرنگ و یا ناموثر باشد ، درگیری این قطعات به جاهای باریک کشیده می شود تا جایی که یکی یا هر دو قطعه نابود می شوند.

بنابراین روغن موتور از طرفی به عنوان یک لایه بسیار نازک اما روان بین قطعات قرار می گیرد تا علاوه بر دفع نیروی اصطحکاک بین قطعات باعث شود تا فعالیت آنها بیشترین راندمان را داشته باشد و از طرف دیگر باید دمای این قطعات را هم در محدوده ی مشخصی حفظ کند ، طوری که روغن موتور باید یتواند تاحدودی هم گرم کننده ی مناسب و هم خنک کننده ی مناسبی هم برای قطعات داخلی موتور باشد ! و در عین حال نباید به راحتی تبخیر یا منجمد شود ، نباید کف کند و نباید باعث خورندگی قطعات شود بلکه اتفاقا باید قطعات را از پوسیدگی و خورندگی حفظ کند !  

ادامه دارد ...

لطفاً نظر دهید ...

نویسنده : رضا بهرامی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تعمیر خودرو های :

درباره ی ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودروها شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگزاریم.

امضا : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.