امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

( تصویر برگرفته از ؛ gmedu.stage1.mslideas.com )

حجم موتور عبارتست از مجموع حجم تمامی سیلندرها که همچنین برابر با حجم یک سیلندر ضرب در تعداد سیلندرها است. برای مثال اگر حجم یکی از سیلندرهای خودرویی 400cc باشد، و این خودرو دارای موتوری 6 سیلندر باشد آنگاه این خودرو موتوری 2.4lit ی ( 2.4 لیتری ) دارد.

عدد حجم موتور را که برای بسیاری از خریداران خودرو عددی مهم است را معمولاً در بخشی از درب صندوق عقب و در جهت شاگرد خودرو و یا روی گلگیر سمت راننده حک می کنند.

( تصویر برگرفته از ؛ mbworld.org )

برای بدست آوردن حجم موتور می توان از دو طریق جبری ( ریاضی ) و یا فیزیکی اقدام کرد، به این ترتیب که در محاسبات ریاضی حجم موتور ابتدا حجم یک سیلندر را از طریق ضرب مساحت قاعده و یا همان سطح پیستون را بدست آورده و آن را در ارتفاع سیلندر ( کورس پیستون ) ضرب می کنیم :

مساحت سطح پیستون :       πr²

که در آن π ( عدد پی ) برابر 3.14 و r شعاع پیستون می باشد

و برای بدست آوردن حجم سیلندر و یا موتور از راه فیزیک می توانیم یکی از سیلندرها را در حالی که در نقطه ی مرگ پایین قرار دارد را با مایعی مثلاً آب پر کرده و سپس از طریق جابجایی این مایع در ظرفی درجه بندی شده از cc ( سی سی ) و یا لیتر حجم یک سیلندر و پس از آن حجم کل موتور را بدست آوریم.

ادامه دارد ...
لطفاً نظر دهید ...

نویسنده : رضا بهرامی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تعمیر خودرو های :

درباره ی ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودروها شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگزاریم.

امضا : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.